Czystość i naturalność wnętrza

Data dodania: 18.04.2017


Coraz bardziej popularny staje się zdrowy tryb życia. Idzie za tym wiele zmian związanych z dietą, codziennymi przyzwyczajeniami, jednak coraz częściej transformację przechodzą również wnętrza naszych domów. Podpowiadamy, jak zachować czystość i naturalność wnętrza.

Od czego należy zacząć oczyszczanie mieszkania? Przede wszystkim od zmiany naszych codziennych przyzwyczajeń. Warto zauważyć, że wiele czynności, które mogą nam się wydawać normalne, zanieczyszczają nasze codzienne, domowe środowisko np. chodzenie po domu w butach. Tego przyzwyczajenia należy się jak najszybciej oduczyć. Może nam się wydawać, że niezdejmowanie obuwia jest bardzo wygodne, jednak podeszwy naszych butów są zbiorowiskiem zanieczyszczeń. Możemy na nich znaleźć nie tylko brud, ale także pestycydy i metale ciężkie, dlatego należy unikać wprowadzania ich do naszego domu. Jeśli uwielbiany maturalne wnętrza, prawdopodobnie w naszym domu mamy panele lub schody drewniane. Nie należy zapominać, że zanieczyszczenia zbierające na podeszwach negatywnie wpływają na stan techniczny drewnianych powierzchni, dlatego zaleca się chodzić po domu w kapciach lub na boso.

Jedną z rzeczy, na którą przeważnie nie zwracamy uwagi jest powietrze, którym oddychamy. Regularne wietrzenie wnętrza może nie wystarczyć, dlatego warto wprowadzić do przestrzeni zielone rośliny, które wspomogą proces oczyszczania powietrza. Należy również zadbać o dobry stan techniczny przewodów wentylacyjnych oraz ich dokładną pielęgnację. Wystrzegajmy się odświeżaczy powietrza w aerozolu – są niezwykle toksyczne dla otoczenia i powodują powiększanie się dziury ozonowej. Warto zadbać również o to, aby w pomieszczeniach nie gromadziła się wilgoć, co uchroni nas przed wizytą pleśni i grzybów, a także pozytywnie wpłynie na jakość otaczającego nas powietrza.

Jeśli jesteśmy fanami wielkich, puszystych dywanów, prawdopodobnie będziemy musieli się z nimi pożegnać. Materiały syntetyczne są idealnym siedliskiem baterii i drobnoustrojów, dlatego warto się zastanowić, czy chcemy pokryć podłogę wykładziną oraz czy nie wypadałoby zdjąć dywanu ze schodów. Nie zaszkodzi wymiana wszystkich sztucznych materiałów na ich naturalne zamienniki.

Jednak nie zawsze oczyszczanie domu z zanieczyszczeń jest proste. Czasem potrzebna jest pomoc specjalistów, którzy doradzą, jak krok po kroku przeprowadzić remont. Przykładowo, renowacją lub montażem drewnianych powierzchni powinien zająć się doświadczony producent schodów.

Nie należy zapominać, że podczas remontów również należy dbać o to w jakim stanie jest powietrze. Niezależnie od tego, czy montujemy schody, malujemy ściany lub zrywamy wykładzinę, pamiętajmy o tym, aby okna były zawsze otwarte.