Jak wybrać schody wewnętrzne?

Data dodania: 30.12.2016


 

Dobre schody wewnętrzne powinny zostać bardzo szczegółowo przemyślane. Ich wygląd jest równie ważny jak funkcjonalność, dlatego warto korzystać z usług uznanych specjalistów (zobacz: schody drewniane Poznań). Ścisła współpraca fachowców i inwestora powinna zaowocować perfekcyjnymi schodami wewnętrznymi. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kiedy projektujemy dom, powinniśmy mieć choć wstępną wizję, gdzie będą znajdować się schody. Jeśli tę decyzję odłożymy na później, może się okazać, że architekt przewidział zbyt mało miejsca na naszą wizję albo w ogóle się nie spodziewał, że chcemy umieścić tam ten sporych rozmiarów element komunikacji (na przykład gdy schody prowadzą na strych). Obecnie usługi CNC pozwalają na szczegółowe projektowanie skomplikowanych form schodów i dostosowywanie ich do wnętrz, jednak są one bardziej kosztowne niż proste, drewniane schody.

Inwestor powinien mieć jasny pogląd tego, jak mają wyglądać jego schody. Dotyczy to przede wszystkim materiału i modelu konstrukcji. Niektórym marzą się ozdobne drewniane schody gięte, innym nowoczesne, proste i szklane. W zależności od materiału udamy się do innego producenta. Do wyboru mamy schody drewniane, betonowe, metalowe albo szklane. Kiedy już wybierzemy surowiec, możemy z fachowcami z tej dziedziny uzgadniać, który model najbardziej pasuje do naszego wnętrza. Najczęściej wybierane są schody proste lub zabiegowe. W mniejszych wnętrzach dobrze prezentują się schody kręcone, natomiast najbardziej efektowne modele to wachlarzowe, gięte, półkowe i dywanowe. Rodzajów jest znacznie więcej, w zależności od indywidualnych potrzeb klienta i możliwości producenta schodów. Dobry producent schodów (sprawdź: schody Szczecin) będzie umiał doradzić, który model najlepiej pasuje do stylu wnętrza. Pamiętajmy tylko, by uwzględnić potrzeby domowników. Jeśli w rodzinie znajdują się dzieci lub osoby starsze, pierwszeństwo powinny mieć schody maksymalnie komfortowe, a nie designerskie.

Kiedy planujemy budowę schodów, musimy także pamiętać o ich odpowiednim oświetleniu. Dzięki temu będziemy mogli poruszać się bezpiecznie między piętrami także po zmroku. Można zainstalować zwykłą lampę na klatce schodowej albo umieścić małe lampki w ścianie. Efektownym rozwiązaniem jest podklejenie stopni światłowodami, które uwydatnią każdą płaszczyzną z osobna.

Jak wybrać schody wewnętrzne? Przede wszystkim jak najszybciej. Dzięki temu ułatwimy pracę architektowi, który projektuje budynek, a także nie będziemy narażeni na ograniczony wybór schodów, które będą nadawały się do naszego wnętrza. Nie bójmy się także informacji od fachowców. Zazwyczaj chętnie udzielają porad, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia.