Kręcone schody w domu – kiedy je wybrać

Data dodania: 07.09.2016


Schody kręte są jednym z najbardziej efektownych typów takich konstrukcji. Zajmują niewiele miejsca, ale przy odpowiednim projekcie i dopasowaniu ich do warunków we wnętrzu potrafią spełniać rolę nie tylko funkcjonalnej ścieżki komunikacji pomiędzy piętrami, ale także prawdziwej ozdoby domu. Kiedy warto pomyśleć o wyborze schodów kręconych?

Idealne do małych wnętrz

Zdecydowany faworyt, jeśli chodzi o rodzaj schodów stosowany w niewielkich wnętrzach. Jak pokazuje doświadczenie firm zajmujących się produkcją schodów na wymiar, wielu właścicieli mieszkań dwupiętrowych albo dość małych domów z poddaszem użytkowym rozważa wybór właśnie takiego typu konstrukcji w swoim wnętrzu. Budowa schodów kręconych opiera się na przede wszystkim na centralnym słupie czy też rurze, która stanowi element nośny konstrukcji i wokół niego osadzone są wszystkie stopnie. Bieg schodów jest wpisany w koło.

Za bezpieczeństwo, wygodę i stabilność pokonywania stopni schodów kręconych odpowiada w dużej mierze balustrada, dlatego warto wybrać odpowiedni materiał do jej wykończenia. Jak wynika z realizacji firm oferujących drewniane schody na zamówienie najczęściej spotyka się balustrady metalowe, w formie tralek lub relingów. Dzięki wykorzystaniu takiego materiału i ażurowej formy balustrady schody nie pomniejszają wizualnie wnętrza. Otwór schodowy można wykończyć okładziną z tego samego gatunku drewna, jaki zastosowano na stopniach, dzięki czemu całość będzie się prezentowała spójnie pod względem wizualnym. Podstopnice są ażurowe, aby nie zamykać optycznie przestrzeni.

G2 TEAM

Nie dla każdego

Niestety nie każdy będzie zadowolony z tego typu schodów w swoim domu. Przede wszystkim raczej nie warto rozważać zamówienie schodów spiralnych, jeśli w budynku mieszkają osoby, które mają problem z poruszaniem się. Ostry zakręt, dość stromy bieg i kąt rozmieszczenia schodów sprawia, że pokonywanie kolejnych stopni będzie sprawiać problemy.

Kręcone schody nie będą też najlepszym rozwiązaniem, jeśli mają łączyć pomieszczenia, do których często zamierzamy wnosić ze sobą dużo rzeczy. Transport jakichkolwiek paczek, kartonów, czy większych toreb po tego typu schodach może być naprawdę kłopotliwy.

Jednak nie można odmówić kręconym schodom uroku – specyficzny kształt i nietypowa budowa zdobywa grono wielbicieli, którzy decydują się właśnie na ten rodzaj konstrukcji w swoim wnętrzu. Przy odpowiedniej aranżacji mogą one zarówno podkreślić wnętrza w stylu loft, industrialnym, jak i minimalistycznym.

Odpowiedni projekt

Niezwykle ważny jest już sam projekt i koncepcja budowy takich schodów. Żeby mieć gwarancję stabilnej konstrukcji warto skorzystać z oferty firm, zajmujących się produkcją schodów na wymiar. Precyzyjne pomiary, wysoka jakość wykonania i montaż na miejscu u klienta sprawiają, że schody kręcone służą domownikom przez lata.

Prasy tłokowe

Istnieje jeszcze możliwość zakupu gotowej konstrukcji schodów spiralnych w sklepach budowlanych. Ich ceny zaczynają się już poniżej 3000 złotych, ale bardziej designerskie i wykonane z lepszej jakości drewna mogą nasz kosztować nawet ponad 7000 złotych. Przy czym szczególnie w przypadku konstrukcji schodów kręconych nie warto szukać oszczędności na siłę – wystarczy nieidealne dopasowanie czy nienajlepsza jakość drewna, żeby już po kilkunastu miesiącach zauważyć pierwsze objawy, takie jak skrzypienie czy poluzowanie stopni.


Zobacz również:

Frezowanie CNC