Schody bolcowe – klasyka i nowoczesność

Data dodania: 07.09.2016


Wybór schodów jakie mają się pojawić w domu piętrowym to dość trudny temat. Decyzja taka musi godzić zarówno względy estetyczne, jak i warunki konstrukcyjne budynku. Wśród wielu rodzajów schodów można znaleźć zarówno projekty bardziej klasyczne, jak i nowoczesne. Kompromisem pomiędzy takimi zdecydowanymi stylami mogą być schody o konstrukcji bolcowej.

Budowa schodów bolcowych

Można rozróżnić dwa typy schodów bolcowych – takie, w których bolce są jedynym elementem nośnym konstrukcji lub takie, kiedy z drugiej strony wspomaga ją policzek zamontowany przy ścianie. Te pierwsze możemy nazywać po prostu schodami bolcowymi, a w przypadku drugich można się spotkać z nazewnictwem schodów policzkowo-bolcowych. Za bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji odpowiada tu także balustrada, mocowana od strony zewnętrznej schodów, najczęściej wykonana z takiego samego materiału jak bolce, aby zachować spójny wygląd całej konstrukcji (zobacz również: schody na wymiar Szczecin). Stopnie w tego typu projektach są wpuszczane albo w belkę policzkową, albo bezpośrednio w ścianę, za pomocą specjalnych wsporników. Schody takie mogą być proste lub zabiegowe – jest to związane z konkretnymi warunkami technicznymi w domu.

W jakich wnętrzach

Schody bolcowe z uwagi na swoją budowę wizualnie nie przytłaczają przestrzeni, dlatego tak często są wybierane przez właścicieli stosunkowo niewielkich domów i mieszkań dwukondygnacyjnych.

Tego typu konstrukcje, odpowiednio wykonane są bardzo stabilne i nie sprawiają problemów w poruszaniu się, nawet dla osób starszych czy najmłodszych mieszkańców domu. Jeżeli wybierzemy konstrukcję z jednej strony osłoniętą belką (policzkiem) dodatkowo ułatwi to utrzymanie czystości na schodach, bez ryzyka pobrudzenia ściany.

Z jakich materiałów je wykonać

Najczęściej schody o konstrukcji bolcowej wykonane są z połączenia drewna i metalu. Elementy takie jak stopnie, podstopnice czy policzki produkowane są z wytrzymałych gatunków drewna, natomiast bolce i balustrada zazwyczaj są metalowe. Takie połączenie z jednej strony sprawdza się we wnętrzach urządzonych klasycznie, ale równie dobrze będą uzupełniały domu bardziej nowoczesne. Ostateczna wycena schodów będzie zależała w dużej mierze właśnie od rodzaju materiałów, jakie wybierzemy do ich produkcji – za rodzime, europejskie odmiany drewna zapłacimy mniej. Jeżeli natomiast interesują nas gatunki egzotyczne, które cieszą się rosnącą popularnością, trzeba przygotować się na dużo większe wydatki.

Gotowe czy na wymiar

Schody samonośne można kupić w formie gotowej konstrukcji w sklepach z asortymentem budowlanym albo zlecić je specjalnej firmie zajmującej się produkcją schodów na wymiar. Chociaż zakup gotowych schodów jest tańszy, często może być to jedynie pozorna oszczędność. Niewłaściwe dopasowanie do warunków technicznych lub po prostu niższy standard wykonania może prowadzić do dość szybkich awarii i dość problematycznych usterek. Od poluzowania się części składowych schodów, aż po skrzypienie stopni czy szybkie niszczenie drewna.


Więcej informacji o produkcji schodów na zamówienie w Szczecinie znajdziesz na wycenaschodow.pl.

Sprawdź też opinie: smażalnia ryb Kołobrzeg

Czy inwestować w maszynę CNC