Nowoczesne schody półkowe i dywanowe

Data dodania: 07.09.2016


Schody w domu są jednym z większych elementów wyposażenia wnętrza. Po wejściu do środka to właśnie w ich kierunku często kieruje się wzrok odwiedzających nas osób, a nawet samych mieszkańców. Zamawiając rodzaj schodów, jakie mają stanąć w naszym domu warto wziąć pod uwagę nie tylko walory użytkowe, ale również czysto estetyczne i wybrać projekt idealnie dostosowany do wnętrza. W przypadku budynków nowoczesnych doskonale sprawdzą się schody półkowe i dywanowe.

Konstrukcja schodów półkowych

Oryginalny wygląd schodów półkowych można zawdzięczać ich specyficznej konstrukcji. Elementem nośnym są tutaj specjalne wsporniki montowane w ścianie, a w trakcie montażu są do nich mocowane poszczególne stopnie. Ściana, do której są montowane takie schody musi być stabilna i trwała, tak aby stopnie miały solidne zaczepienie. Z perspektywy obserwatora schody dywanowe sprawiają wrażenie stopni unoszących się w powietrzu, co jest niezwykle widowiskowe i dlatego tak często właściciele domów i mieszkań piętrowych interesują się właśnie tym rodzajem konstrukcji.

Niezwykle ważne jest, aby za projektem i produkcją takich schodów stała firma, która już zajmowała się realizacją tego typu konstrukcji. Jest to bardzo wymagający rodzaj schodów pod względem produkcji i montażu, głównie ze względu na obecność elementów nośnych wyłącznie w ścianie wzdłuż schodów. Warto szukać firmy, która w swoim portfolio ma już realizacje tego typu projektów (sprawdź: schody na zamówienie Szczecin).

Schody dywanowe

Szczególnym rodzajem schodów półkowych są schody dywanowe. Ich charakterystyczną cechą jest taka sama grubość stopni oraz podstopni. Połączenie stopni i podstopnic jest jednakowe, są one łączone pod kątem prostym. Zazwyczaj grubość ta wynosi od 7 do 10 centymetrów, co pozwala w optymalny sposób dostosować stabilność konstrukcji do wymagań związanych z wygodą ich użytkowania.

Wykończenie i oświetlenie schodów

Chociaż schody półkowe są ozdobą samą w sobie warto rozważyć dodatkowe możliwości wykorzystania ich jako element dekoracyjny wnętrza. Pierwszym pomysłem może być wykonanie balustrady wypełnionej szkłem (zobacz w ofercie: schody na wymiar Szczecin). Taki rodzaj poręczy doskonale współgra z nowoczesnym, nieco futurystycznym charakterem schodów półkowych, ale także będzie optycznie powiększał przestrzeń, między innymi dzięki naturalnemu rozprowadzaniu światła.

Alternatywą będzie pozostawienie konstrukcji pozbawionej balustrady – taki projekt będzie wyglądał najlepiej we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym i nowoczesnym. Przy takim rodzaju schodów warto poświęcić dużo uwagi na wybór gatunku drewna, z jakiego zostanie wykonana konstrukcja. Interesującym wyborem może być drewno egzotyczne – niezwykle wytrzymałe, w nasyconych barwach i bogatym usłojeniu. Półkowe schody na zamówienie (Szczecin) mogą być wykonane na przykład z drewna Merbau, Sapeli, Doussie czy Jatoba.

Można też pomyśleć o ciekawym oświetleniu takich schodów – możliwości jest naprawdę wiele. Od punktowego oświetlenia na ścianie przy każdym ze stopni, przez światłowody LED wzdłuż stopni, aż po kinkiety nad schodami.