Oryginalne schody do domu? Z wangą centralną

Data dodania: 07.09.2016


Wnętrze domu mówi o właścicielu więcej niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Szczególnie przy zakupie nowego, wymarzonego domu wybór odpowiedniego projektu schodów na zamówienie wymaga odpowiedniego czasu i zastanowienia. Właściciele nowo powstających nieruchomości często inspirują się w aranżacji stylem nowoczesnym, starając się jednak nadać wnętrzu nietypowego, oryginalnego charakteru. Również schody nie muszą być nudne i sztampowe, szczególnie jeśli padnie na schody z belką centralną.

Konstrukcja z wangą centralną

Zazwyczaj elementem nośnym większości schodów jest belka umieszczona przy ścianie, do której mocowane są stopnie. W przypadku schodów z wangą centralną, jak sama nazwa wskazuje belka ta jest montowana na środku biegu schodów, od spodu konstrukcji. Wanga ta pełni rolę elementu nośnego, który odpowiada za stabilność schodów, ale w praktyce stanowi też nietypowy atrybut pod względem wyglądu projektu.

W zależności od rodzaju konstrukcji i upodobań inwestora, belka centralna może być wykonana z drewna w postaci klejonki litej lub montowanej na mikrowczepy. Alternatywnym rozwiązaniem może być wanga wykonana z betonu, jednak w tym przypadku może być nieco trudniej uzyskać wizualną lekkość całej konstrukcji.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Żeby w jak największym stopniu wyeksponować belkę centralną najczęściej podstopnice wykonuje się jako ażurowe, tak aby wanga była widoczna zarówno pod schodami, jak i podczas pokonywania kolejnych stopni.

Do wnętrz z charakterem

Schody z wangą centralną są propozycją dla wielbicieli nieszablonowych rozwiązań w aranżacji wnętrz. Jeśli właścicielowi domu zależy na jeszcze bardziej nietypowym efekcie wykończenia warto zastanowić się nad możliwością wykorzystania kontrastowych materiałów drewna do stopni i belki, na przykład dość ciemnego merbau z jasnym drewnem sosnowym. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać wykańczając schody lakierem, nadając im pożądanej barwy, zgodnie z paletą kolorów RAL. Takie połączenie wymaga aby jedna z wybranych odmian była harmonijnie dobrana do pozostałych elementów drewnianych w domu – podłogi, drzwi czy okien.

Jednak decydując się na do domu bardziej klasycznego i urządzonego w tradycyjnym stylu wystarczy pozostać przy równie klasycznych, sprawdzonych odmianach drewna, a konstrukcja równie dobrze uzupełni takie wnętrze.

Materiały wykończenia

Kluczowym elementem tego typu schodów jest drewno – to ono gra tutaj pierwsze skrzypce, dlatego powinno nie tylko być idealnie dobrane do pozostałych elementów stolarki we wnętrzu, ale również spełniać określone wymagania, jeśli chodzi o wytrzymałość i trwałość.

Jak wskazują specjaliści, którzy na co dzień tworzą schody na wymiar, odpowiednio twarde i wytrzymałe drewno można znaleźć zarówno wśród odmian drzew europejskich, jak i egzotycznych. Wśród rodzimych propozycji na szczególną uwagę zasługuje niezwykle popularny dąb, niekwestionowany lider, jeśli chodzi o klasyczne wnętrza. Według realizacji producenta schodów w Szczecinie, dobrym wyborem będą też gatunki egzotyczne, takie jak jatoba czy doussie.


Sprawdź ofertę schodów na zamówienie: wycenaschodow.pl.

oraz opinie podróżnych: smażalnia ryb Kołobrzeg