Sposoby projektowania balustrad

Data dodania: 28.03.2017


Balustrady mogą być wykonane z przeróżnych materiałów, takich jak metal czy szkło. Jednym z najpopularniejszych materiałów jest drewno, które charakteryzuje się wyjątkową uniwersalnością. Projekt prostej drewnianej balustrady można urozmaicić na wiele sposobów np. poprzez dodanie do niej innych elementów. Przedstawiamy różne sposoby projektowania balustrad.

Metalowe balustrady są idealną odskocznią od tradycyjnych, drewnianych konstrukcji. Nowoczesny wygląd metalowych barierek zyskał na popularności nie tylko dzięki swojej odmienności, ale także dzięki różnorodności materiałów,
z jakich można je wykonać. Kute żelazo jest zdecydowanie najczęściej stosowanym rozwiązaniem, stal nierdzewną stosuje się w podobnej ilości, w użyciu jest również aluminium.

Pochodnym typem balustrady metalowej jest balustrada kablowa. W jej skład wchodzą poręcze i kable wykonane ze stali nierdzewnej. Swoją rosnącą popularność zyskały dzięki temu, że w przeciwieństwie do tradycyjnych balustrad nie ograniczają widoczności użytkownika. Ich odporność i wytrzymałość pozwala na stosowanie ich również w zabudowie zewnętrznej. Kable pakowane są w zwojach co ułatwia ich transport i przechowywanie.

Domy Kołobrzeg

Zastosowanie balustrady szklanej to przede wszystkim rozwiązanie nowoczesne. Konstrukcja wyróżnia się wyjątkowym wyglądem, który dodaje charakteru wnętrzu
i cieszy każde oko. Ten typ balustrady jest również bardzo łatwy w montażu,
a niezwykła plastyczność materiału pozwala na dokładne dopasowanie poszczególnych elementów do całej konstrukcji. Połączenie szkła i stali nierdzewnej nie tylko zapewni bezpieczeństwo, ale także przejrzysty widok na niższe kondygnacje.

Winter Polska

Mimo rosnącej popularności alternatywnych materiałów to drewniane balustrady zdobywają serca domowników na całym świecie. Solidny surowiec używany jest od wieków do produkcji nie tylko balustrad, ale także innych elementów wystroju wnętrz, takich jak podłogi, schody, drzwi, okna i oczywiście meble. Klasyczny wygląd drewna można bez problemu ulepszyć poprzez uzupełnienie konstrukcji nowoczesnymi elementami. Warto też zwrócić uwagę na typ drewna, jaki pokryta jest podłoga i taki sam gatunek wybrać do produkcji balustrady.

Warto podkreślić, że style balustrad można mieszać z równymi stylami schodów. Np. balustrada kablowa świetnie będzie współgrała z prostymi schodami drewnianymi, a kuta balustrada metalowa dopełni surowy charakter kamiennych schodów. Nie można zapominać o tym, że ciężką balustradę metalową można złagodzić montując w jej górnej części drewnianą poręcz.

Mieszanek styli i możliwości tworzenia niepowtarzalnych projektów jest wiele, jednak nie należy zapominać, że poza funkcją dekoracyjną, balustrada ma przede wszystkim służyć nam jako element ułatwiający wspinaczkę po schodach. Warto dokonać wszystkich potrzebnych pomiarów i zlecić produkcję schodów na wymiar, które będą idealnie dopasowane do naszego wnętrza.