Trendy budowlane – schody w stylu skandynawskim

Data dodania: 21.03.2017


Styl skandynawski to przede wszystkim natura, prostota i jasne barwy. Charakteryzuje się także nieskomplikowanymi kształtami, zastosowaniem jasnego drewna oraz stali. Jednak jak przystosować większe elementy wystroju wnętrza, żeby aranżacja była spójna? Warto zadbać o schody w stylu skandynawskim. 

Pierwszą rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę jest przestrzeń. Nie każdy typ schodów będzie pasował w każdym domu np. schody trójbiegowe sprawdzą się jedynie na dużej powierzchni, dlatego dla mniejszej przestrzeni warto rozważyć montaż schodów jednobiegowychdwubiegowych zwykłych (w kształcie litery U) lub schodów łamanych (w kształcie litery L).

Jeśli zależy nam na tym, aby schody stały się głównym elementem wystroju wnętrza, należy skupić się na zaprojektowaniu konstrukcji o  specjalnie rzeźbionej balustradzie. Jednak nie możemy przesadzić z ozdobami, ponieważ styl skandynawski charakteryzuje prostota. Dla domów niewielkich rozmiarów najlepsze będą schody spiralne, które pozwolą ekonomicznie zagospodarować przestrzeń, a jednocześnie dopełnią minimalistyczne wnętrze swoją lekką oprawą. Kiedy ustalimy już funkcję i kształt schodów, możemy z łatwością zawęzić szeroki wybór pomysłów wpisujących się w styl skandynawski. Teraz przyszedł czas na wybór materiałów, które pozwolą nam osiągnąć wymarzony charakter wnętrza.

Wygląd skandynawskich schodów powinien iść w parze z resztą domu, dlatego odradzamy mieszania dwóch drastycznie innych stylów, ja klasyka i nowoczesność – to połączenie nie wpisuje się w skandynawski design. Zgodnie z tradycją, stopnie często pokryte są dywanem lub wykonane z kamienia, jednak obecnie najmodniejszymi rozwiązaniami są schody drewniane i metalowe. Styl skandynawski zazwyczaj zaniedbuje balustrady, jednak nie znaczy to, że nie stanowią ważnej części konstrukcji, bo to właśnie poręcz pomoże podkreślić nam prosty, a jednocześnie elegancki charakter wnętrza. Jak już wcześniej wspomnieliśmy mieszanie styli nie jest zalecane, jednak subtelne połączenie designu balustrady i stopni może zaowocować oszałamiająco dobrym efektem np. industrialna poręcz pomoże unowocześnić drewniane stopnie.

Jeśli bez pamięci zakochaliście się w stylu skandynawskim i czujecie, że idealnie pasuje do was i waszej rodziny, wykażcie się kreatywnością i rozpocznijcie współpracę z profesjonalistami z Stairs&Doors, którzy pomogą spełnić wasze marzenia o skandynawskim wystroju wnętrza, tworząc specjalnie dla was wyjątkowe schody na wymiar.

Wygląd schodów, które umieścimy w przestrzeni naszego domu jest bardzo ważny, jednak podczas projektowania zawsze należy myśleć o stworzeniu miejsca bezpiecznego i funkcjonalnego. Jeśli w domu mamy małe dzieci, brak barierki lub metalowe wykończenie stopni może okazać się niewłaściwe. Podczas projektowania  na pierwszym miejscu zawsze należy postawić wygodę użytkowników.

profesjonalna obróbka drewna

Prasy do forniru